עיצוב חנויות

על שימוש באלמנטים של הפסיכולוגיה של הצרכנים במטרה לעודד דפוסי קנייה חיוביים

על מנת להשתמש באלמנטים של פסיכולוגיה של קניות וצרכנים בצורה אפקטיבית, קמעונאים רבים משנים את נראות החנות והפריסה שלה. בשיטה זו ניתן לעצב את החוויה הקמעונאית סביב התנהגותם הלא מודעת של הצרכנים ולהשפיע עליה רבות.

בעיצוב חנויות, בין אם מדובר בעיצוב מחדש של עמדת הקופות לשיפור מעורבות הלקוחות או ביצירת מרחבים ליצירת תחושת קהילה, העיקרון המנחה הוא לעודד קניות איטיות על ידי יצירת נקודות מגע נוספות לאינטראקציה עם הקונים והוספת ערך לביקור שלהם בעסק שבונה את נאמנותם למותג ומעודד אותם להגיע יותר ולשהות זמן ממושך יותר בחנות.

הגורמים המשפיעים על בחירת הפריסה של המינימרקט:

התנהגות העדר

מחקרים בתחום הקמעונאות ועיצוב חנויות מצאו נתון מפתיע המשמש בסיס לעיצוב מרכזי קניות: 90% מהלקוחות פונים ימינה כשהם נכנסים לחנות. עובדה זו אינה מפתיעה, שכן כיצורים חברתיים, הקונים מושפעים מאוד מתנועות והרגלים של אנשים סביבם. מסיבה זו עיצוב חנות נעשה לעתים קרובות במטרה לעודד את "התנהגות העדר" ולמקסם את זרימת התנועה בחנות. מה שנקרא "ימינה פנה".

להלן כמה דוגמאות לעיצוב חנויות מזון:

שלושת סידורי הפריסה הנפוצים בחנויות:

1. פריסת רשת- לקוחות מתחילים בפינה הקדמית של החנות, וחוצים אותה לכל אורכה מעלה ומטה.
2. פריסת לולאה – לחנות מעבר ראשי מוגדר שלוקח את הקונים לסיור בחנות. בדרך כלל הקונים נוטים לנוע לכיוון ימין ולשוב למעברים במרכז החנות.
3. פריסת זרימה חופשית – חנות שמעוצבת ללא מעברים קבועים או קוויים, ומדפים שממוקמים בזוויות שמעודדות מחקר מצד הלקוחות.

חשוב לציין שמבחינת זווית ראייה מקצועית, עיצוב חנויות נכון לא מחייב להשתמש בפריסה מסוימת, ואין פריסה מושלמת שמתאימה לנישה כזו או אחרת. על מנת לבחור את הפריסה המתאימה לעסק חשוב לבחון את המוצרים שהעסק מוכר, את הסביבה שבה הוא ממוקם ואת הקהלים שהוא פונה אליהם. כמו כן, גודל החנות יקבע במידה רבה את הפריסה שניתן יהיה ליישם בה. הצלחת העיצוב היא תמהיל מדויק ושקלול מושכל של כל הנתונים ויישום המסקנות באלמנטים העיצוביים.

עיצוב חנות מוצלח מאזן בין סיפוק הרצון הטבעי של הלקוחות לנוע בדרך מסוימת לבין השפעה על התנהגותם להגדלת המכירות.

חיכוך ותחושת קהילה

למרות שהנוחות עשויה להופיע בראש סדר העדיפויות בשוק המהיר בו אנו חיים, מומחים רבים טוענים שעיצוב חנויות צריך לעודד אינטראקציה חברתית וקהילתית. הם מסתמכים על ההנחה שיצורים אנושיים זקוקים לאינטראקציה חברתית ובעולם טכנולוגי ודיגיטלי הדבר חיוני במיוחד.
ניתן לעודד את האינטראקציה בחנות על ידי איוש דלפקים בנציגי שירות, הקצאת מקומות ישיבה ברחבי החנות לצד פינת קפה וכדו' והקניית תחושת חיכוך ומפגש אנושי תכוף.

עיצוב ומיתוג החנות

מכיוון שטכנולוגיות אוטומטיות מאפשרות חווית קנייה חלקה ומהירה, חווית הקנייה בחנות הופכת להיות מרכזית באסטרטגיית עיצוב חנות, העיצוב הפיזי של החנויות צריך להיות בראש סדר העדיפויות. על מנת ליישם זאת חשוב לעצב חללים שמגבירים את הנאמנות למותג, לשפר את המכירות באמצעות מבצעים חכמים וליצור מוקדים חברתיים חשובים.

צור קשר

Need Help? Chat with us